Porady pielęgnacyjne* dla Twojej sofy BOBOCHIC!

Należy dołożyć wszelkich starań, aby Twoja kanapa BOBOCHIC, będąca centralnym punktem salonu, zachowała swój wygląd przez całe życie. W tym artykule znajdziesz informacje o pielęgnacji sofy w zależności od materiału, z jakiego jest wykonana (tkanina, poliuretan, ​​aksamit).

Kanapa z tkaniny

Kanapa z tkaniny ma tę zaletę, że jest łatwa w konserwacji, pod warunkiem, że wcześniej podejmiesz kilka środków ostrożności.

WSKAZÓWKA N°1 :

Przy zakupie kanapy z tkaniny BOBOCHIC warto zaopatrzyć się w środek impregnujący, który uodporni kanapę z tkaniny na codzienne plamy. Wystarczy spryskać równomiernie całą powierzchnię kanapy i pozostawić do wyschnięcia na 24 godziny (zgodnie z instrukcją na produkcie)

WSKAZÓWKA NR 2 :

Po otrzymaniu kanapy, aby skutecznie walczyć z ewentualnymi plamami, warto zaopatrzyć się w ozdobny pokrowiec lub koc. Ten dodatkowy element niewątpliwie zapewni prawdziwą ochronę przed wszelkiego rodzaju plamami i uratuje Ci dzień! Pokrowiec czy koc zapewnią drogocenną pomoc w walce z plamami, niczym druga skóra, którą w razie potrzeby można wyprać!

Mycie tkaniny kanapy:

Odkurzanie kanapy:

Zaleca się regularne - około dwa razy w miesiącu - usuwanie kurzu, który osadza się na kanapie, w celu odświeżenia sofy i wnętrza pomieszczenia.
Poniższe wskazówki zależą od tego, czy pokrycie Twojej kanapy jest zdejmowane, czy nie.

Jeśli Twoja kanapa ma zdejmowane pokrycie:

Zdejmij pokrycie z tkaniny z ramy kanapy i uważnie przeczytaj instrukcje prania na etykiecie pokrowca lub w instrukcji obsługi. Następnie sprawdź skład tkaniny, tzn. czy włókna tkaniny kanapy są naturalne czy syntetyczne (mikrofibra).

Pokrycie może zostać wyprane ręcznie lub w pralce. Wybierając drugą opcję należy uważać na programowanie pralki, aby nie uszkodzić tkaniny; zbyt wysoka temperatura lub nieprawidłowo ustawiona prędkość wirowania mogą zepsuć materiał. Najlepiej wykonywać to czyszczenie około dwa razy w roku, po wcześniejszym odkurzeniu kanapy.

Jeśli Twoja kanapa nie ma zdejmowanego pokrycia:

Uważnie przeczytaj instrukcję prania odnośnie kanapy lub instrukcję użytkowania, aby wiedzieć, czy Twoja kanapa jest odporna na wodę, czy nie. Najlepiej wykonywać to czyszczenie mniej więcej raz w miesiącu, po uprzednim odkurzeniu kanapy.

- Jeśli materiał sofy jest wodoodporny, użyj płynnego szamponu, wcierając go w tkaninę (łącznie z niewidocznymi częściami), a następnie spłucz i osusz kanapę ręcznikiem, żeby wchłonąć wodę.

- Jeśli materiał kanapy nie jest wodoodporny, można ją wyczyścić chemicznie. Aby to zrobić, zaopatrz się w specjalną piankę do tkanin z drogerii lub z innego sklepu, która wniknie głęboko w tkaninę kanapy, aby ją wyczyścić, odświeżyć i ożywić kolory.

A co z uporczywymi plamami?

Tłuste plamy:
Wybarwioną część kanapy posyp talkiem w proszku, pokryj chłonnym papierem i podgrzej powierzchnię żelazkiem.
Powtórz operację, zmieniając ręcznik papierowy, aż do momentu zniknięcia plamy tłuszczu.

Plama atramentu, filcowe pióro lub ołówek :
Użyj łagodnego roztworu jak mleko. Jeśli plama jest duża, należy użyć nadtlenku lub soku z cytryny i pokryj szmatką.
Jeżeli kanapa jest pokryta kolorową tkaniną, można spróbować lakieru do włosów lub octu alkoholowego zmieszanego z wodą.

Plamy po napojach (bez względu na rodzaj użytego produktu należy pozostawić go na jakiś czas przed spłukaniem):

  • Kawa i piwo: użyj mydła marsylijskiego i spłucz.
  • Wino: posyp plamę skrobią kukurydzianą lub ziemią Sommières. Po delikatnym wyszczotkowaniu zabrudzonej powierzchni, należy lekko zwilżyć plamę szmatką namoczoną w mleku, a następnie wyczyścić ją wodą z mydłem.
  • Sok owocowy: użyj wody gazowanej lub gorącego mleka.
  • Herbata: Użyj soku z cytryny.


Plamy krwi:
Użyj mieszaniny wody i skrobi kukurydzianej lub talku w proszku, kwasu winowego lub nadtlenku.
Jeśli plama się utrzymuje, należy spróbować mieszaniny wody i kryształków sody lub nadtlenku wodoru.

Plamy z czekolady lub błota:
Użyj zimnej lub mydlanej wody. Jeśli plama się utrzymuje, należy użyć mieszaniny białego octu i amoniaku i nałożyć na nią szmatkę.

Plamy z sosu:

  • Sos winegret: Przed czyszczeniem należy wchłonąć plamę z pomocą talku w proszku lub sody do pieczenia.
  • Tłusty sos: użyj białego octu.
  • Musztarda: Przed płukaniem należy użyć soku z cytryny lub mieszaniny nadtlenku wodoru i amoniaku.
  • Lekka plama: przed płukaniem użyj gliceryny, alkoholu lub benzyny.
  • Plamy z warzyw i owoców: do czyszczenia powierzchni użyj mieszaniny wody i alkoholu, a następnie kwasu octowego. Jeśli Twoja kanapa z tkaniny jest biała, użyj wody wybielającej i problem zniknie. Aby usunąć czerwoną plamę z owoców, należy użyć soku z cytryny.


Jasna plama:
Przed płukaniem użyj gliceryny, alkoholu lub benzyny.

Plamy z warzyw i owoców:
Do czyszczenia powierzchni użyj mieszaniny wody i alkoholu, a następnie kwasu octowego.
Jeśli Twoja kanapa z tkaniny jest biała, użyj wody wybielającej i problem zniknie. Aby usunąć czerwoną plamę z owoców, należy użyć soku z cytryny.

Kanapa z poliuretanu

Aby wyczyścić i utrzymać w dobrym stanie sofę ze sztucznej skóry, nigdy nie należy jej zbyt mocno pocierać. Uważaj również, aby nie używać proszków do szorowania i gąbek ściernych, a także wybielaczy, alkoholu, środków do czyszczenia okien lub sprayów przeciw kurzowi.


Z drugiej strony, do czyszczenia sofy można wykorzystać poniższe produkty, żeby pozbyć się większości plam:

Mleczko do demakijażu:

Do czyszczenia kanapy skórzanej użyj bawełnianych podkładek nasączonych mleczkiem do demakijażu. Następnie wytrzyj ledwie wilgotną szmatką.

Glinka do lakieru (lub biały kamień) :

Zwilż gąbkę zimną wodą, a następnie wetrzyj ją w glinkę. Następnie można wyczyścić sofę tą gąbką.

Kryształki sody:

Wymieszaj letnią wodę z kryształkami sody (1 litr wody na filiżankę kryształków sody), następnie namocz gąbkę z tą mieszaniną i dobrze ją wyciśnij przed użyciem na sofie. Następnie wytrzyj powierzchnię kanapy wilgotną gąbką. Na koniec wysusz delikatnie ręcznikiem.

Mydło z Marsylii:

Wytrzyj sofę gąbką lub ściereczką nasączoną mieszaniną wody i mydła. Następnie przetrzyj suchą szmatką.
Uwaga, przy każdym z tych produktów, kanapa ze sztucznej skóry nigdy nie może pozostać mokra, upewnij się, żeby dobrze ją wysuszyć suchą szmatką lub ręcznikiem.

Jeśli zauważysz, że Twoja kanapa ma nieprzyjemny zapach (normalny zapach przy zakupie), możesz go zamaskować, przeciągając wacik nasączony mlekiem toaletowym z kilkoma kroplami olejku zapachowego, według uznania, po całej powierzchni sofy.

A co z uporczywymi plamami?

Plamy z atramentu:
Użyj wacika nasączonego mleczkiem do demakijażu z kilkoma kroplami alkoholu 90 ° lub octu, a następnie spłucz lekko wilgotną szmatką.

Można również użyć gąbki zwilżonej z glinką do lakieru, z kroplą lub dwoma alkoholu 90 ° lub białego octu. W żadnym wypadku nie można trzeć, tylko lekko przeciągnąć gąbkę po powierzchni, lekko naciskając, okrężnymi ruchami.

Odzież, która się wytarła (w tym dżinsy):
Użyj wacika nasączonego mleczkiem do demakijażu z kilkoma kroplami alkoholu 90 ° lub octu, a następnie spłucz lekko wilgotną szmatką.

Można również przeciągnąć gąbkę zwilżoną z glinką do lakieru, z kroplą lub dwoma alkoholu 90 ° lub białego octu. W żadnym wypadku nie można trzeć, tylko lekko przeciągnąć gąbkę po powierzchni, lekko naciskając, okrężnymi ruchami.

Kanapa z aksamitu

Utrzymanie :

Aksamitna kanapa z łatwością zbiera kurz, nawet bardziej niż te wykonane z tkaniny czy skóry. Aby ją pielęgnować, pamiętaj o regularnym szczotkowaniu miękką szczoteczką do tekstyliów!

Uważaj, aby nigdy nie używać szczotki do szorowania (o wiele za twardej) ani szmatki, która zostawi ślady.

Czyszczenie :

Przed czyszczeniem należy zabezpieczyć ramy i nogi sofy, ponieważ niektóre produkty mogą atakować metal i drewno. Przede wszystkim nie używaj odkurzacza parowego do czyszczenia aksamitu. Zalecamy wyczyszczenie całej sofy, nawet jeśli jest tylko jedna plama, aby uniknąć odbarwień.

Przed czyszczeniem koniecznie przetestuj wybraną technikę na ukrytym obszarze sofy, np. na jej brzegu, aby sprawdzić, czy aksamit nie blaknie.

Czyszczenie na sucho :

Najbardziej ostrożna technika, nawet jeśli jest mniej skuteczna.

Ziemia Sommières:

Pomaga w walce z tłustymi plamami na sofie absorbując je. Obficie posyp sofę ziemią Sommières, masuj sofę, chroniąc dłonie rękawiczkami czyszczącymi, pozwól jej wniknąć przez kilka godzin, a następnie odkurz pozostały proszek odkurzaczem.

Talk :

Posyp sofę talkiem w proszku, pozostaw na noc, a następnie delikatnie odkurz pozostały proszek odkurzaczem.

A co z uporczywymi plamami?

Czyszczenie na mokro:
Pamiętaj, aby wcześniej przetestować tę technikę na ukrytym obszarze sofy, takim jak brzeg, aby sprawdzić, czy aksamit nie blaknie.

Biały ocet :
Wymieszaj dwie łyżeczki białego octu z litrem wody z mydłem.
Zwilż gąbkę tą mieszanką i delikatnie pocieraj plamę, aż zniknie.
Następnie opłucz sofę lekko wilgotną szmatką i osusz zimnym powietrzem z suszarki do włosów.
Na koniec nałóż talk, gdy aksamit wyschnie, pozostaw go na kilka godzin, a następnie odkurz pozostały proszek odkurzaczem.

Amoniak :
Zmieszaj łyżeczkę amoniaku, kilka kropli płynu do naczyń i litr letniej wody.
Zwilż szmatkę tą mieszanką i delikatnie przetrzyj plamę.
Następnie wytrzyj sofę lekko zwilżoną szmatką.

Po usunięciu zabrudzeń pamiętaj o wyszczotkowaniu sofy, aby przywrócić jej piękno!

* Wszystkie nasze propozycje to tylko porady dotyczące konserwacji. W przypadku degradacji tkaniny lub jeśli plama nie znika, spółka Negomarkets nie może zostać pociągnięta do odpowiedzialności w żadnym wypadku.